Rozhovor s trénerom Richardom Stražanom po jesennej časti druhej futbalovej ligy

26.04.2023

Väčšia časť sezóny druhej futbalovej ligy je za nami. Aktuálne sme v období zimnej prestávky, ktorá bude trvať do 26. februára, kedy sa predstavíme na pôde FC Petržalka. Po sedemnástich kolách jesennej časti sme vyspovedali hlavného trénera A mužstva Richarda Stražana.

Úvod sezóny bol ako zo snov. Prvý zápas v druhej lige, navyše na domácom štadióne a hneď víťazný.

 • Prvý zápas bol pre nás veľmi dôležitý a myslím, že sme ho zvládli na výbornú. Napriek krátkej príprave a nie veľmi priaznivým výsledkom prípravných zápasov sa mužstvo krok za krokom budovalo, spolu s obrazom našej hry, čo sme potvrdili hneď prvými bodmi s Humenným. Vyhrali sme taktiež ďalší domáci zápas s Petržalkou, a tak po troch kolách sme mali 6 bodov, čo úprimne asi nikto nečakal. Bolo to veľmi dôležité pre celý tím. Predsalen by sa hralo inak, ak by sme mali na konte tri prehry a mladé, menej skúsené mužstvo. Čiže tento vstup do sezóny považujem za naozaj podstatný.

Vo štvrtom kole nevydarený zápas so žilinským béčkom, kedy sme nádejný výsledok stratili chybami v druhom polčase. Od tohto momentu sme však nedostali v zápase viac ako 2 góly, okrem stretnutia v Považskej Bystrici (3:3).

 • Zápas so Žilinou bola bohužiaľ asi nováčikovská daň, kde sa prejavila naša neskúsenosť. Prvý polčas sme hrali výborne, obidve mužstvá útočili, čoho faktom bol aj polčasový výsledok 2:2. Druhý polčas sme psychicky nezvládli s výsledkom 6:1. Napriek tomu som veľmi rád, že sme sa z toho oklepali a nedostali sme viac gólov v jednom zápase do konca jesennej časti, až na spomínanú Považskú Bystricu, kde sme osem minút pred koncom prehrávali 3:1, ale bojovnosťou sme tento zápas doviedli do remízového stavu. Čiže dalo by sa povedať, že zápas so Žilinou bol ojedinelý skrat, kde sme chybami a neskúsenosťou zaplatili nováčikovskú daň.

Pozitívom môže byť fakt, že zápasy s oboma bratislavskými celkami (FC Petržalka a Slovan B) sme dotiahli do víťazného konca a získali sme tak 6 bodov. Myslíte si, že chalani chceli ukázať, že v Bratislave treba počítať aj s Račou?

 • Chalani to ukazujú v každom zápase. Vyhrať takéto mestské derby, či už s Petržalkou alebo Slovanom je vždy niečo extra a som veľmi rád, že sme doma zvládli poraziť silnú Petržalku a takisto vonku Slovan. Mužstvo ukázalo charakter, že chcú hrať futbal, a to sa odzrkadlilo nielen v týchto dvoch zápasoch, ale aj v každom ďalšom.

Veľa zápasov bolo smolných, kedy sme prehrali o jediný gól. Vo väčšine sme boli vyrovnaným, ak nie lepším mužstvom. Čo bol hlavný dôvod toho, že sme tieto stretnutia nedokázali dotlačiť aspoň do remízového stavu?

 • Veľa zápasov sme mohli dotiahnuť do víťazného konca, minimálne na ten jeden bod. Tieto body nám teraz chýbajú, platí tu ale staré známe, keby bolo keby. Hlavným dôvodom je práve tá spomínaná neskúsenosť. Bohužiaľ nemáme v kádri skúsených hráčov, ktorí by takéto zápasy ukočírovali a v rozhodujúcich chvíľach podržali mužstvo. Chalani musia mať hlavne čisté hlavy, všetko čo sa v tejto sezóne dialo bolo pre nich nové, pričom skúsenosti sme získavali každým zápasom. Tie zápasy boli dobré, je pravdou, že sme boli aj lepším mužstvom, ale nedotiahli sme to, takže bohužiaľ sme individuálnymi chybami prišli o body. Práve z takýchto zápasov sa však môžu hráči ponaučiť a posúvať ďalej.

Bohužiaľ, zimovať budeme na poslednom mieste tabuľky 2. ligy, so ziskom pätnástich bodov. Keď by sme ale toto konštatovanie rozdelili na dve časti, s posledným miestom byť určite spokojní nemôžeme. Čo sa ale týka bodového zisku, dúfali ste, že po jesennej časti budeme mať ako nováčik na konte 15 bodov?

 • Myslím, že súťaž, ktorú sme hrali takto pred rokom je iba ťažké porovnávať so súťažou, ktorú hráme aktuálne. Tretia bratislavská liga bola najslabšou zo všetkých tretích líg po Slovensku, čiže môžeme povedať, že sme sa posunuli v podstate o dve úrovne vyššie. Druhá liga je profesionálna súťaž, kde je každý jeden súboj rýchly a tvrdý. Ako som spomenul, ak by sa nám podarilo iba zlomok z odohratých zápasov dotiahnuť minimálne na remízu, boli by sme niekde inde. Na keby sa ale nehrá a tak nám neostáva na jar nič iné ako bojovať.

Zimujeme síce na poslednom mieste, druhá liga je však dostatočne zamotaná a aktuálne aj tím zo stredu tabuľky môže po pár jarných kolách bojovať o záchranu. Ako nováčik sme však určite neboli fackovacím panákom, svedčí o tom aj vyššie spomenutý fakt s inkasovanými gólmi. Presunieme sa k plánom do budúcnosti. Vieme, že je to možno ešte predčasná otázka, ale príde v zime aj k čiastočnej obmene kádra?

 • Ku nejakým pohybom kádra určite príde, máme vytipované posily a taktiež máme aj prehľad, ako by sme chceli napredovať. Teraz máme na to dostatok času v porovnaní s letnou prípravou, ktorá trvala iba pár týždňov. Veríme, že sa nám to všetko podarí dať dokopy a samozrejme ešte vylepšiť, aby sme jar dobre zvládli.

Keď hovoríme o hráčoch, najmenej polovica hrala v našom drese už v III. lige Bratislava (aktuálne IV. Liga). Ako sa adaptovali na druhú ligu?

 • Musím pochváliť chalanov, ktorých sme si nechali. Adaptovali sa veľmi dobre a ukazovali to aj v zápasoch. Napriek tomu, že sme ešte pred pól rokom hrali tretiu ligu a teraz druhú, niektorí hráči aj predčili očakávania. Ako príklad môžem spomenúť Mareka Sokola, ktorého sme si ešte v septembri stiahli z FK Slovan Ivanka pri Dunaji, ktorá pôsobí vo štvrtej lige. Adaptoval sa dosť rýchlo, odohral kvalitné zápasy. Pričom samozrejme musím povedať, že pri viacerých je vidno chcenie pracovať a hrať druhú ligu.

Aktuálne sme v polovici decembra a čaká nás zimná prestávka až do 26. februára, kedy zavítame v rámci 18. kola druhej ligy do Petržalky. Ako bude fungovať mužstvo do konca roku a s akými plánmi vstúpime do toho nového?

 • Na konci novembra sme absolvovali prípravný zápas so Šamorínom. Následne dostali hráči voľno, keďže v lete nemali čas na oddych, v dôsledku rýchleho začiatku druhej ligy a s tým spojenej krátkej a o to intenzívnejšej prípravy. Samozrejme hráči budú mať do konca roku individuálne plány a po novom roku sa stretneme 9. januára, kedy začne zimná príprava. Plán je jednoznačný - udržať sa v druhej lige.

Poprosili by sme Vás o vyslovenie troch pozitívnych a možno aj nečakaných momentov, ktoré potešili počas týchto štyroch mesiacov či už Vás alebo mužstvo ako celok.

 • Tých pozitív nájdeme určite viacero. Jedným z nich je herný prejav mužstva, kedy sme dokázali v zápasoch potrápiť papierovo lepších súperov. Pozitívom je taktiež aj spomínané víťazstvo s Petržalkou a Slovanom. Ďalším veľmi pozitívnym a pre mňa osobne aj príjemným prekvapením sú fanúšikovia. Týmto by som sa chcel poďakovať všetkým fanúšikom, ktorí počas jesennej časti chodili na domáce zápasy do Rače. Návšteva na každom zápase bola výborná, kedy nás prišlo podporiť aj viac ako 700 ľudí, pričom na zápas s Petržalkou takmer 1 000. Samozrejme poďakovanie patrí aj fanúšikom, ktorí nás chodia povzbudzovať na vonkajšie zápasy, kde ich nie je málo a my to cítime. Takže ešte raz jedno obrovské ďakujem a verím, že nás takto budú podporovať aj na jar. Sklamaním je fakt, že sme poslední. Napriek tomu však máme 15 bodov a držíme sa 3 body od miesta aktuálne zaručujúceho záchranu a 6 bodov od stredu tabuľky. Nič teda nie je stratené. Pozitívom určite je, že s týmito mužstvami dokážeme držať krok, pričom v niektorých momentoch sme ich aj prevyšovali. Musím taktiež oceniť tvrdú prácu hráčov na tréningoch, pretože tá bola naozaj vynikajúca. Najkrajším momentom bola domáca výhra s Petržalkou, krásna návšteva, to musí baviť všetkých a mňa osobne tak isto.

Chceli by ste ešte na záver niečo dodať?

 • Určite áno. Týmto by som rád poďakoval aj všetkým ľudom, ktorí sa o nás starajú a pripravujú nám podmienky na druhú ligu. Menovite prezidentovi Brankovi Kovačičovi, Borisovi Šimoničovi, Radovi Šimoničovi, hospodárovi Rudovi Kimličkovi, bez ktorých by to nešlo. Všetci odvádzajú skvelú prácu a vytvárajú nám podmienky, o ktorých sa chalanom ani nesnívalo. Spoločne s fanúškmi majú zásluhu na tom, kde aktuálne sme, pretože celý tento posun určite nebol jednoduchý. Samozrejme nemôžem opomenúť skvelú prácu celého realizačného tímu od vedúceho mužstva, cez fyzioterapeutov, masérov, lekárov, až po asistentov.
 • Na záver mi dovoľte popriať všetkým pekné vianočné sviatky a všetko dobré do Nového roku, ktorý nám pomaly, ale isto už klope na dvere.