MLÁDEŽ | Žiaci začínajú cez víkend jarnú časť  I. ligy

23.02.2024
Žiacke družstvá sa už tento víkend predstavia v úvodných zápasoch jarnej časti I. ligy. Starších aj mladších žiakov čakajú ešte tri kolá základnej časti, po ktorých sa tabuľka tímov rozdelí na hornú a dolnú polovicu. Ako hodnotia tréneri zimnú prípravu a s akými cieľmi vstupujú do jarnej časti sa dozviete v článku.

Kategória U15: Spestrením bolo krátke sústredenie v Českej republike, ktoré tímu dodalo energiu do jarných zápasov

Prípravu začali 8.1., rovnako ako všetky žiacke kategórie v Rači. "V úvodnom týždni prípravy sme hráčov otestovali a zisťovali, ako poctivo plnili individuálne tréningové plány, ktoré im boli vypracované," uviedol tréner Richard Zošš.

"Počas zimnej prípravy sme odohrali viacero zápasov, ktoré nám ukázali miesta, na ktorých ešte musíme popracovať. Skúšali sme nových hráčov, nový herný systém a nové princípy, ktoré chceme aplikovať do našej hry. Všetci poctivo makali a každým týždňom si zvykali na hru, ktorú od nich požadujeme," vyzdvihol Richard Zošš s tým, že spestrením celej prípravy bolo krátke sústredenie v susednej Českej republike. 

"V rámci zimnej prípravy sme odohrali aj dvojzápas v Karvinej. Išlo o kvalitné zápasy proti domácej Karvinej a proti Havířovu. Myslím, že chalanom prospela aj zmena prostredia, ešte viac sa medzi sebou spoznali a mohli vidieť aký futbal sa hrá za našimi hranicami," dodal. 

"Po návrate z Česka sme odohrali ešte generálku s Dúbravkou, kde sme sa víťazne naladili na ligu." Od jarnej časti si v kategórii U15 sľubujú zlepšenie herného prejavu, ale samozrejme aj viac bodov do tabuľky. "Čakajú nás súperi, ktorí nám sú kvalitatívne bližší a my z toho budeme chcieť vyťažiť maximum," uzavrel tréner Richard Zošš.

Kategória U14: Dosiahnutý progres v zimnej prestávke teší všetkých v tíme, no až samotná liga ukáže ako na tom reálne sme

Zimná príprava U14 prebiehala vo výborných domácich podmienkach na Mladej Garde, ktorá je už tradične prechodným domovom počas zimy pre všetky naše žiacke tímy. "Novovytvorená kostra tímu z leta nevyhnutne potrebovala posilniť, s cieľom čoraz viac sa približovať ku konkurencieschopnosti súperom v najvyššej žiackej súťaži, kde sme nováčikom, a tak v kooperácii so sekciou skautingu klubu sme v prestupovom okne usilovne a neúnavne pracovali, skúšali a z dvanástich hráčov, ktorých sme mali na skúške, sme štyroch úspešne zapojili. Sú to síce hráči z nižšej súťaže, avšak na naše pomery ide o posily," uviedol tréner Jozef Valacsay. 

Prvá sezóna v najvyššej žiackej súťaži nebola pre nikoho jednoduchá. "Už po jesennej časti chalani zistili, že účasť v prvej žiackej lige nie je "krúžkovou" aktivitou a nároky na nich sa výrazne zvýšili, čo nie každý úspešne zvládol." 

"V priebehu šiestich týždňov sme odohrali až 10 prípravných zápasov, ktoré poskytli dostatočnú minutáž pre celý káder zapojený v príprave. Hráči sa tak mohli prezentovať a ukázať svoju silu presadiť sa do jarnej súpisky. Išlo o zápasy s kvalitnejším alebo starším súperom, niekoľkokrát bol káder rozdelený na dva tímy, keďže sme hrali v sobotu aj nedeľu," doplnil tréner, pričom zdôraznil, že v prípravných zápasoch bolo vidieť viditeľný posun.

"Tešiť nás môže zreteľne dosiahnutý progres v zápasoch so súpermi, s ktorými sme hrali v lete a neprešli sme ani za polku ihriska. Teraz sme vo viacerých úsekoch hry hrali takmer vyrovnanú partiu, prehrali o gól." 

"Až liga, na ktorú sa už veľmi tešíme, ukáže, nakoľko všetko toto úsilie stačilo. Želám si byť čoraz viac konkurencieschopným tímom, nakoľko priepasť na začiatku sezóny bola obrovská," zhrnul tréner Jozef Valacsay.

Kategória U13: Byť zdravo drzí, nebáť sa a hrať poctivý futbal, to sú ciele, s ktorými vstupuje do jarnej časti naša U13

Prestupové obdobie prináša vo veľkých kluboch rôzne zaujímavé transfery, no nemôžme zabúdať ani na prestupy, ktoré sa dejú v mládežníckom futbale. Jedného sme boli svedkami aj v našom klube, keď Gregor Záleský, ktorý patril k najlepším strelcom celej I. žiackej ligy prestúpil do ŠK Slovan Bratislava. 

"Počas zimnej prípravy, do ktorej sme nastúpili bez nášho najlepšieho strelca Záleského (22 gólov), sa chlapci a dievčatá dosť nepravidelne zúčastňovali tréningov, vzhľadom na choroby, zranenia a lyžiarske zájazdy. Odohrali sme 5 prípravných zápasov, 3 sme dotiahli do víťazného konca a 2 prehrali," uviedol tréner Pavol Máťuš.

Ten upriamil aj na fakt, že o kvalitných futbalistov je v Bratislavskom kraji obrovský záujem a tak viaceré kluby v rámci prestupového obdobia bojujú o každého šikovného futbalistu. "Bohužiaľ, aj počas prípravy bolo cítiť, že máme užší káder a zároveň, že niektorí zatiaľ nespĺňajú kvalitatívne požiadavky I. ligy. Družstvá sa väčšinou posilňujú z okolia, no v Bratislave je situácia iná, keďže tu máme šesť klubov, ktoré bojujú o každého šikovného hráča," doplnil tréner. 

Na jar budú chcieť byť zdravo drzí. "Uvidíme, ako to bude vyzerať po zimnej prestávke. Čakajú nás ešte tri posledné kolá základnej časti, ktoré nám ukážu, ako na tom reálne sme. Dôležité ale bude, aby sme neustále hrali poctivý futbal," zhrnul  Pavol Máťuš, ktorý verí, že jeho zverenci a zverenkyne prenesú dobré veci z prípravy aj do ligových zápasov.

U12: Zimná príprava bola venovaná najmä zmene herného systému na 10+1

Kategória U12 hrá svoje zápasy I. ligy v hernom systéme 6+1. O pár mesiacov však hráčov čaká prechod ku vyššej kategórii, ktorá nastupuje na zápasy v systéme 10+1 a tak naši najmladší žiaci okrem iného využili priestor zimnej prípravy na prechod od jedného herného systému k tomu druhému.

"Počas celej zimnej prípravy sme sa sústredili na prechod z herného systému 6+1 na herný systém 10+1, aby mali hráči v lete ľahší prechod do vyššej kategórie," uviedol tréner Juraj Marcinkovič.

Chalani trénera milo prekvapili, keďže v hre na veľké ihrisko boli minimálne vyrovnaným súperom. "Myslím, že sme zaznamenali progres, čo sa týka zmeny veľkosti ihriska. Ten bol ku koncu prípravy viditeľný. Hráči sa naučili spolupracovať v obrannej ale aj v útočnej fáze hry. Zapracovali sme samozrejme aj na hernej kondícii. Čiastočný progres nastal aj v zakončení útočnej aktivity," doplnil.

V príprave si zmerali sily poväčšine so staršími kategóriami. "Veríme, že kvalitnú prípravu zúročíme v ligových zápasoch a postupne sa budeme posúvať ďalej," uzavrel tréner Juraj Marcinkovič.