Ako vníma pôsobenie v druhej lige Samuel Kňažek?

04.05.2023

Po rozhovore s hlavným trénerom Richardom Stražanom nám odpovedal na otázky aj hráč Samuel Kňažek. "Saxo" bol našim najvyťaženejším hráčom počas jesennej časti druhej ligy, s 1527 odohranými minútami. Zároveň je to hráč, ktorý už dlhé roky oblieka náš dres a pamätať si ho môžete aj z čias, keď ťahal naše mužstvo v III. lige Bratislava.

V našich farbách pôsobíš od roku 2017. Čo pre teba osobne znamenal postup do druhej najvyššej futbalovej súťaže? Zároveň by sme sa radi opýtali, čo vnímaš ako hlavný rozdiel medzi pôsobením v tretej a druhej lige z pohľadu hráča.

• Postup do druhej ligy som vnímal ako odmenu za čas a energiu, ktorú sme investovali do tréningov a zápasov. Vďaka tvrdej drine sme teraz tam kde sme a tak ako ja, myslím, že aj celé mužstvo, si tento moment vážime. Hlavným rozdielom je podľa môjho názoru to, že futbal v druhej lige je rýchlejší, taktickejší a súbojovejší. Zápasy sú odlišné ako tie v III. lige, na čo sme sa museli samozrejme psychicky ako aj fyzicky nastaviť a pripraviť.

V aktuálnej sezóne si našim najvyťaženejším hráčom, nastúpil si do každého zápasu a vo viacerých aj s kapitánskou páskou. Ako vnímaš túto dôveru, ktorú do teba vložil náš trénerský tandem?

• Dôveru od trénerov si veľmi vážim a budem sa snažiť ich nesklamať. Samozrejmosťou zostáva podávať na ihrisku maximum aj v ďalších zápasoch.

S akými očakávaniami si vstupoval do sezóny 2022/2023? Samozrejme, máme za sebou iba jesennú časť, a to 17 kôl. Určite si mal ale nejaké ciele a predstavy. Naplnili sa?

• Priznám sa, že som nemal očakávania pred vstupom do druhej ligy. Jednoducho som sa chcel nechať prekvapiť (smiech). Cieľ bol podávať stabilné výkony a pomáhať mužstvu ako na ihrisku, tak aj mimo neho a myslím, že sa z veľkej časti naplnil.

Čo ti dali zápasy v druhej lige? Tréningy a samotná zápasová príprava je zrejme náročnejšia ako tomu bolo v uplynulých sezónach.

• Veľa našich zápasov v druhej lige bolo naozaj vyrovnaných. Keď tvrdo pracujete a veríte si, dokážete hrať proti každému. Samozrejme zvýšila sa intezita tréningov, prišli noví hráči, ktorí priniesli kvalitu. Každopádne ako mužstvo sme tvrdo pracovali aj v III. lige, takže sa to dalo zvládnuť a prechod medzi spomínanými ligami nebol až taký náročný ako by sa na prvý pohľad zdalo.

Ako sme spomenuli aj v rozhovore s trénerom Stražanom, viaceré zápasy skončili smolným výsledkom 0:1 alebo 1:2 v náš neprospech. Čo bude potrebné z tvojho pohľadu zmeniť na jar, aby sme práve takéto zápasy dotiahli do úspešného konca?

• Z môjmo pohľadu nám chýbala efektivita v zakončení, jednoduchšie a rýchlejšie riešenie ofenzívnych situácií. Aj na týchto aspektoch hry budeme musieť počas zimnej prestávky popracovať. Verím, že sa na jar vrátime silnejší a presne takéto zápasy dopadnú v náš prospech.

Mohol by si sa s nami podeliť o 3 najzaujímavejšie momenty z pôsobenia v druhej lige? Máme na mysli okamihy, ktoré v tebe zanechali najmä pozitívnu emóciu.

• Prvý silný moment, na ktorý si spomínam, je určite úvodný zápas v druhej lige, kde sme na domácom ihrisku vyhrali proti súperovi z Humenného výsledkom 2:0 a taktiež skvelú divácku kulisu pri našom úvodnom štarte v druhej najvyššej súťaži. Na druhé miesto by som zaradil zápas v Košiciach, ktorý sa odohral na novom a veľkom štadióne. Do Košickej futbalovej arény sa navyše na náš zápas prišlo pozrieť vyše 1100 fanúšikov, čo bol taktiež pekný okamih. Tretí moment zatiaľ nemám. Na ten čakám a verím, že príde v jarnej časti.

Čo by si na záver odkázal fanúšikom, ktorí nás celú jesennú časť druhej ligy podporovali?

• Fanúšikom za seba a za celý tím FK Rača ďakujem. Vážime si ich podporu a fandenie. Teší ma vidieť ľudí na tribúnach, ako nám držia palce a povzbudzujú nás. Verím, že sa v jarnej časti opäť stretneme na našom domácom štadióne a budeme sa spolu tešiť z futbalu a výhier.
  • Zároveň by som chcel popriať všetkým fanúšikom račianskeho futbalu príjemné vianočné sviatky prežité v kruhu blízkych a taktiež všetko dobré do Nového roku.