"A" MUŽSTVO | Rozhovor s trénerom Olejníkom o letnej príprave a úvode nadchádzajúcej sezóny

01.08.2023
V príprave sme odohrali kvalitné zápasy. Veríme, že nás dobre pripravili na nadchádzajúcu sezónu, ktorú odštartujeme už zajtra v stretnutí Slovnaft Cupu proti Kráľovej pri Senci.

Klišé otázka na úvod. Ako vnímate priebeh štvortýždňovej prípravy? Preverili nás kvalitné tímy z treťoligovej slovenskej, ako aj maďarskej ligy a taktiež rumunský prvoligista.

J. Olejník: "Myslím si, že až samotná súťaž ukáže, či bola letná príprava dobrá alebo zlá. Samozrejme, pravdou je, že sme odohrali kvalitné zápasy, ktoré verím, že nás posunuli vpred a pred prvým súťažným zápasom budeme dobre pripravení."

Pravdou je, že prvý, resp. druhý týždeň dostali v zápasoch príležitosť najmä hráči na skúške. Postupne sa však začalo budovať nové mužstvo a s ním aj koncepcia a profil hry.

J. Olejník: "S týmto súhlasím. V samotnom úvode prípravy sme mali viacerých hráčov na skúške, pričom niektorí sa ukázali v dobrom svetle. Tím sme postavili na hráčoch z minulej sezóny, ktorí tu zostali. Týchto sme sa snažili vhodne doplniť."

Splnili prípravné zápasy svoj účel? V posledných štyroch zápasoch sme strelili 10 gólov, no taktiež sme dostali takpovediac lacné góly po individuálnych chybách.

J. Olejník: "Každý zápas splnil svoj účel. Ako som spomenul už pri prvej otázke, verím, že mužstvo získalo dostatok skúseností a tie dobré veci prenesieme ďalej a postupne ich budeme zlepšovať, naopak tie zlé budeme postupne odstraňovať."

V záverečnom prípravnom zápase s akadémiou Györu nám chýbala efektivita v zakončení, keďže sme si najmä v druhom polčase vypracovali viaceré gólové príležitosti. Naopak súper nás potrestal gólom z penalty a po ojedinelej šanci v druhom polčase, do ktorej sme ho dostali po vlastnej chybe. V lige bude potrebné takéto šance premieňať a súpera samozrejme nepúšťať do lacného zisku lopty. Toto budú zrejme dva hlavné aspekty hry, na ktoré sa bude ešte potrebné zamerať na tréningoch, pred prvým ostrým zápasom?

J. Olejník: "Každý zápas je dôležitý, či už prípravný alebo majstrovský. Samozrejme pri majstrovskom zápase sa hrá o body, ale samotná zložka každého zápasu zostáva rovnaká. Tá sa skladá z obrannej a útočnej fázy. Keď budeme dobre zvládať prepínanie medzi týmito fázami, tak bude kvalitný aj samotný výkon a hra mužstva."

Ešte pred 1. kolom III. ligy Západ nás čaká prvé kolo Slovnaft Cupu, ktoré odohráme s Kráľovou pri Senci. Tá si v predkole poradila s Kalinkovom hokejovým výsledkom 5:4. Čo môžeme od tohto zápasu očakávať?

J. Olejník: "Tento zápas bude z našej strany hlavne o nastavení našich hráčov, resp. o tom, aby sme nepripustili nejaké zľahčovanie. Pohárové stretnutia sú nepríjemné z toho titulu, že domáce tímy sa dokážu na tento jeden konkrétny zápas vyhecovať a dávajú zo seba 200%. Stretávame sa s tým aj pri mužstvách z najvyššej súťaže, ktoré to veľa krát nemajú v pohári jednoduché. My to chceme zvládnuť a verím, že to zvládneme v prvom rade v hlavách."

Aké máte očakávania od III. ligy? Medzi tímami nájdeme bývalého prvoligistu zo Serede, ktorá samozrejme od tých čias prešla istými zmenami, ale taktiež aj Dubnicu nad Váhom, s ktorou sme sa v minulej sezóne stretli v II. lige. Zaiste aj ostatné tímy majú svoje kvality.

J. Olejník: "Súťaž bude z môjho pohľadu vyrovnaná. Budú to určite náročné zápasy, pričom na každý jeden sa musíme poriadne pripraviť."

Ako sa vám po prvom mesiaci páči v klube?

J. Olejník: "Verím, že budeme mať všetci radosť z futbalu, či už tí ktorí pracujeme v klube, ale aj samotní fanúšikovia. Cítim tu veľký záujem o futbal, či už zo strany hráčov, ktorí majú ochotu a chuť pracovať, ale aj v realizačnom tíme a taktiež vo vedení. Je možné, že prídu aj ťažšie chvíle, ale samotná podstata futbalu je tá, že by nám mal prinášať radosť a na to musíme myslieť počas celej sezóny."

Chceli by ste sa ešte na záver rozhovoru prihovoriť fanúšikom?

J. Olejník: "Mestská časť Rača má okolo 26 tisíc obyvateľov. Boli by sme nesmierne radi, keby len 5% ľudí z tohto čísla chodilo na zápasy. Samotné športové žitie je z môjho pohľadu dôležitou súčasťou každej mestskej časti alebo obce. Preto verím, že sa budeme stretávať na domácom štadióne v čo najvyššom počte, Račania, rodičia s deťmi, skrátka všetci, ktorí majú záujem o šport. Spoločne tak môžeme ukázať, že patríme do Rače a futbal v tejto mestskej časti má svoje miesto, od prípraviek, žiakov a dorastencov, až po mužov."