Rozhovor s trénerom brankárov Mirom Holčíkom

31.05.2023

Už vyše roka pôsobí v našom klube ako tréner brankárov v tíme mužov a taktiež ako športový riaditeľ mládeže. Prinášame rozhovor s trénerom brankárov Mirom Holčíkom.

Si súčasťou FK Rača ako tréner brankárov 1.5 roka. Neskôr si prijal taktiež pozíciu športového riaditeľa mládeže. Môžeš nám povedať, čo všetko tieto pozície obnášajú?

  • V Rači pôsobím od 1.7.2021 ako tréner brankárov a niečo vyše roka ako športový riaditeľ mládeže. Tieto pozície v prvom rade prinášajú každodennú prácu s brankármi, hráčmi, trénermi pri Áčku, vedením klubu a trénermi mládeže. Pri práci s brankármi ide hlavne o ich celkovú konsolidáciu, napredovanie v hernej činnosti brankára, mentálne nastavenie, uvedomenie si svojej náročnej a zodpovednej úlohy v mužstve a tiež mimoriadne dôležitej spolupráce s mužstvom v obrannej i útočnej fáze hry. Keďže každý z našich brankárov v A-mužstve prešiel v mládeži odlišnou brankárskou školou (Riška - Skalica, Žákech - Trenčín, Knap - Košice, Idris - futbalovo vyrastal v Afrike), práca s nimi je veľmi pestrá. Na druhej strane je pekné vidieť, na čo brankárski tréneri v ich materských kluboch kládli najväčší dôraz. Všetci sú vo veku 20-21 rokov, takže celú futbalovú kariéru majú pred sebou. Je radosť s nimi pracovať. Pozícia športového riaditeľa mládeže je hlavne o komunikácii s trénermi, koordinovaní tréningového procesu, posune hráčov medzi kategóriami, plánovaní, zabezpečovaní čo možno najlepších podmienok na tréningový proces. Za veľmi dôležité pri práci s mládežou pokladám tiež vzdelávanie našich trénerov. Pri spolupráci s Akadémiou Slovana mali naši mládežnícki tréneri možnosť dlhodobo nahliadať do jej tréningového procesu. Veľkú radosť mám aj z trojice našich trénerov (Meňhard, Fabšo a Kadlečík), ktorých sa mi podarilo nasmerovať k ďalšiemu trénerskému štúdiu a po roku tvrdej práce, práve v tomto mesiaci úspešne ukončia štúdium UEFA A licencie.

Vedel by si nám povedať ako sa líši tréning a príprava brankárov od prípravy, ktorú absolvujú hráči v poli?

  • Tréning a príprava brankárov a hráčov v poli je diametrálne odlišná. Hráči v poli majú počas zápasu relatívne veľa kontaktu s loptou, ale u brankárov je to úplne iné. Tréning hráčov v poli spočíva v práci na vytrvalosti, rýchlosti, obratnosti, práci s loptou, technicko - taktických úlohách. Tréning brankára má z časti podobný základ, ale herná činnosť brankára a príprava na správne riešenie situácií je veľmi odlišná. Príprava brankára v týždňovom mikrocykle je fyzicky aj technicky náročná. K tomu treba prirátať mentálne nastavenie a skutočnosť, že do brány pôjde iba jeden. A ten skrátka musí padnúť tam, kam to letí...

Pripravuješ špeciálne našich brankárov pred ligovými zápasmi? Máte spolu nejaký rituál?

  • Príprava brankárov je odlišná počas prípravného a súťažného obdobia. Pred ligou do našej prípravy už vstupuje faktor konkrétneho súpera (videorozbor), jeho predvídateľné a obvyklé riešenia herných situácií, herný systém, ale aj individuálne majstrovstvo jeho kľúčových hráčov (riešenie štandardných situácií, 1:1, dominantná noha, ofenzívna hlavička, 11-tka, atď.) Samozrejme vždy máme zámer ako tím. Tu už nastupuje spolupráca celého realizačného tímu na čele s hlavným trénerom.

Ktoré tri momenty ti utkveli v pamäti po jesennej časti 2. ligy?

  • Ak sem môžem zarátať aj postup z 3. ligy, tak to bude určite jeden z tých pamätných momentov. Pre veľa hráčov, ale i trénerov to bol vôbec prvý! Nebol to však vôbec jednoduchý postup, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať. Nasledovala krátka a z jednej strany intenzívna, no i šialená príprava s množstvom hráčov na skúške (prerod z 3. do 2. ligy). Ďalší z okamihov, na ktoré nezabudnem je zápas v Košiciach. Nový, krásny štadión s odhodlaným mužstvom domácich...a 25. minúta - veľmi smolná situácia pre nás, zranenie brankára Reného Žákecha, ktorý do zápasu vstúpil veľmi odhodlaný a správne namotivovaný. Po ňom do brány išiel Samo Knap odchovanec a rodák práve z Košíc. Bola to jeho mimoriadne náročná premiéra v 2. lige, ale zvládol ju brilantne, tak ako aj zostávajúce dve kolá do konca jesene. Od prvého dňa ako prišiel do Rače drel, makal, podporoval tých, ktorí dostali šancu pred ním. Jeho chvíle prišli po približne 15. mesiacoch driny...