Obsiahly rozhovor s Hlavným trénerom A-mužstva Richardom Stražanom pred novou sezónou 2022/2023.

26.11.2022

1. Ako hodnotíš krátku prípravu, ktorú sme absolvovali pred vstupom do 2.ligy, a ako náročná bola pre teba a chalanov, keďže sme išli bez prestávky ? 

 - Hodnotím ju pozitívne, aj keď nie všetko išlo úplne ľahko, nakoľko naozaj tá príprava trvala 4 týždne a prakticky sme mali tri týždne na vybudovanie mužstva, výber správnych hráčov a začlenenie hráčov do kolektívu. Začali sme hneď 2 dni po poslednom majstrovskom zápase v Pezinku, 20. júna, takže hneď sme naordinovali prípravné zápasy, aby sme sa čo najviac zohrali a otestovali nových hráčov na skúške, ktorých bolo naozaj veľa. Nič jednoduché to však nebolo, ale aj napriek tomuto všetkému to hodnotím pozitívne a musím povedať, že príprava išla podľa mojich predstáv. Kvalitnú prípravu sme mohli absolvovať aj vďaka nášmu vedeniu na čele s prezidentom Brankom Kovačičom, ktorí nám zabezpečili dostatočne dobré podmienky, za čo im ďakujeme. 

2. Ako si už spomínal, aj napriek veľmi krátkej príprave, bolo nutné rýchlo doplniť káder novými hráčmi a nechať zohrať chalanov. Ako vnímaš novo vzniknutý káder ? 

- Tak ako som už spomínal, prišlo veľa hráčov na skúšku, nie všetci samozrejme obstáli, ale my sme potrebovali vybrať vhodné typy hráčov do nášho mužstva, či už po futbalovej stránke, ale aj stránke ľudskej, ktorá je tak isto veľmi dôležitá či už na ihrisku, alebo aj mimo neho. S hráčmi, ktorí prišli do nášho mužstva, som naozaj spokojný - aj s ich prístupom či už na tréningoch, zápasoch, alebo aj mimo ihriska. Musím povedať, že ma ich prístup a začlenenie do kolektívu milo prekvapilo a teším sa z nich. Museli sme to doplniť, keďže sme vedeli, že 2.liga je o niečom inom a niektorí hráči, ktorí si vybojovali tento postup, tak vedeli, že môže sa stať, že niekto bude musieť náš tím opustiť. Touto cestou by som sa chcel chalanom, ktorí nás opustili, veľmi pekne poďakovať. Za prístup, za celé to spoločné obdobie, každý jeden z nich do mužstva niečo priniesol, takže z celého srdca im ďakujem a verím, že sa im bude dariť aj v ďalšom mužstve. Sú ešte mladí na to, aby mali hlavu v smútku a človek nikdy nevie, čo sa stane. Je možné, že sa ešte s niektorými uvidíme v zimnej príprave, je to na nich. 

3. Čo očakávaš od 2.ligy ? 

 - Je to úplne iná súťaž akú sme hrali doteraz. Som o tom presvedčený, že keď pôjdeme od zápasu k zápasu, krok za krokom a budeme sa pripravovať na každého súpera poctivo, tak verím tomu, že ju zvládneme a nebudeme fackovacím panákom. Samozrejme, že nemáme veľké oči a nebudeme niekde hovoriť, že budeme hrať o popredné miesta. Chceme ukázať pekný futbal a prilákať našich fanúšikov na štadión, aby aj oni boli spokojní ako minulú sezónu a aby boli našim 12tym hráčom na ihrisku. Takže verím, že aj tento rok si to naši fanúšikovia v druhej lige užijú spoločne s nami. My sa môžeme tešiť aj na výjazdy či už do Košíc, kde je pekný štadión ale aj na iné zápasy. Naozaj sa na to všetci tešíme, avšak 2.liga bude náročná. Verím a som o tom pevne presvedčený, že to zvládneme. Veľkou motiváciou sú aj bratislavské derby, ktoré je na programe už tretie kolo s FC Petržalka a tak isto potom aj na Slovane. Verím, že príde veľa ľudí a že si to všetci poriadne užijeme a ľudia budú s nami spokojní. Ďakujeme a držte nám palce.

- Richard Stražan, Hlavný tréner FK Rača