Dnes 3.mája 2021 je sté výročie narodenia Miloša Sedramača, bývalého hráča , funkcionára , hospodára , hlásateľa FK Rača, bývalej Lokomotívy Rača. Sedro mal dve deti Janka a Tonka a vyučil sa za pekára. Tonko žije vo šajčiarsku a Janko doma v Rači.

Ak  Schöne Náci  bol neodmysliteľnou súčasťou koloritu bratislavských ulíc a kaviarní takmer 40 rokov, tak familiárne prezývaný Sedro takmer 60 rokov bol neodmysliteľnou postavou račianskeho futbalu a od 70 rokov súčasť nového račianskeho ihriska na Černockého , kde bol dlhé roky  funkcionárom, hospodárom, hlásateľom a do konca života tam aj býval. Sedro sa narodil v račianskom známom pohostinstve Peklo, ktoré funguje dodnes , samozrejme v inom šate. Hral som futbal 34 rokov, dodnes sa mu venujem , ale poviem nepoznám iného človeka, ktorého snáď poznal každý, aj keď som bol v pred 5 rokmi Čechách s deťmi sa ma na neho pýtali.  Sedro bol vždy spoločenský , zábavný, žoviálny, pohostinný, kamarátsky a obľúbený s množstvom priateľov a známych, ktorý snáď zohnal všetko a vybavil všetko. Hovorilo sa  „Sedro a koho ty vlastne nepoznáš“. A čo môžem povedať bol majster sveta v štrnganí, vždy keď niekto k nemu prišiel bola jeho prvá veta „dáš si deci?“ no a samozrejme pri tom nielen jednom deci si dokázal štrngnúť na zdravie každé dve minúty.

A keď prišiel dobrý známy hovoril:“ Daj si dva deci nech máš neco  v tej hlave.“

Sedro organizoval turnaje starých pánov na vinobranie a organizoval aj výročné akcie 75,80 rokov organizovaného futbalu v Rači. Pamätám si ho keď hrával za starých pánov, tak vždy mal špeciálne obviazané kolená. Špeciálne tak že vždy sa mu fáče rozviazali keď nabral veľkú rýchlosť a potom za ním viala 10 metrová fačová zástava a súperovi obrancovia sa v nej zamotali. Pamätám že choval dve ovce a pred majstrovským zápasom prišiel do šatne a hovorí Jožko a Pišta nehrajú a Helena a Elena hrajú pravé a ľavé krídlo (také mali ovce mená). Alebo prišiel a vymenoval celú zostavu ČSR z finále proti Taliansku v 1934. Miro Fekete (výborný futbalista hral 1.ligu) , ktorý s ním aj pracoval a výborne sa doplňovali , mu raz na Spojoch, kde sme sa prezliekali , spoza okna hovorí „Sedro konečne si z tebu povyprávam , nepotrebuješ blatníky“ . Sedro sa „nasral“ otočil a stáhol si nohavice aj s trénkami. Údajne pamätný hlásateľský deň mal v majstrovskom zápase kde Rača viedla 1:0 a 5 minút pred koncom sa zamkol v hlásateľni a hlasil pán rozhodca koniec zápasu a pustil dychovku do ozvučenia štadióna. Chceli ho vypnúť, ale Sedro neoblomne hral do konca zápasu zamknutý v šatni. Rača vyhrala.

Veľmi často k nemu chodil pán Klinko (jeden z najväčších fanúšikov Račianskeho futbalu, všade s nami chodil) a kedže Sedro vedel zohnať aj predať všetko, tak aj pán Klinko si niečo pomaly vyberal a samozrejme sa pýtal na ceny ako dôchodca a Sedro hovorí : „Ja potrebujem takých čo rýchlo kupujú a né co len vyberajú  a špekulujú“

V roku 2000 dostal veľké ocenenie Cenu fair play MUDr. Ivana Chodáka  spolu s takými osobnosťami ako Alexander Vencel, Miloš Sedramač, Karol Polák, In memoriam: Peter Dubovský

Jeho historická veta by sa asi mala dať tesať do kameňa a poteší aj Račianskych vinárov.

„V Rači aj malé dzeci si môžu dať pol deci“

Ale ja hovorím tak , že to myslel takto :“ V Rači je tak vynikajúce a zdravé vínko , že pol deci si môžu dať aj deti“!!!

Sedro zomrel 4.4.2008 o 22.00 v nemocnici a ešte deň predtým mi volal : „ Palo prídi ma pozrieť ? Já nato Sedro a kde ležíš ? Sedro na to tuto vzadu …. ale kde , no tu vzadu na chodbe………..Sedro je pochovaný na Račianskom cintoríne a Mirko Ščibrány napísal a môžem to potvrdiť …Sedro bol stelesnený život, humor, družnosť a energia. S úctou a úsmevom na neho spomína Ľ.Suchý, Ľ.Udvardi, M.Adámek a samozrejme celé vedenie FK Rača. Na jeho počesť  organizujeme na vinobranie každý rok vynikajúci Turnaj U8 Memoriál Miloša Sedramača (Janko s rodinou sa vždy zúčastňujú) ….Tak Sedro na zdravie!!! Na tých 100 rokov, narodil si sa v Pekle a už 14 rokov nie si medzi nami. Sedro bol a bude navždy spätý s račianskym futbalom ako jeho neodmysliteľná a všeobecne známa “postavička”.

Spracoval Pavol Máťuš