Vitajte v klube FK Rača

Náš futbalový klub si tento rok pripomína okrúhle jubileum. Ani sa veriť nechce, že pred 90timi rokmi si niekoľkí nadšenci a priaznivci futbalu sadli, s najväčšou pravdepodobnosťou, k poháriku skvelej Račianskej frankovky a rozhodli sa urobiť prietrž neorganizovanému pobehovaniu vyznáčov stále populárnejšieho športu – futbalu a založiť klub, ktorý by priniesol šancu meriť sa so súpermi na športových ihriskách. Pre radosť samotných hráčov i priaznivcov hry, ktorá postupom času opantala desiatky milónov ľudí po celom svete


V onom, pre nás pamätnom, roku 1925 sa zišla skupina nadšencov, aby založili futbalový oddiel. V provizórnych podmienkach sa pod hlavičkou FK Račišdorf začal hrávať futbal, ktorý sa postupom času stal vo sfére športu, fenoménom v Rači a priťahoval stále váčšie počty fanúšikov.
Rovnako, ako v živote človeka, rozvíjal sa a rástol i ten náš klub. Z pôvodného ihriska na Pažiti sa futbalisti presťahovali na prvý skutočný štadión pri železničnej stanici. Tu už boli aj šatne, sprchy a riadne futbalové bránky. Okolo zábradlia postávalo stéle viac a viac fanúšikov, ktorí drukovali nie len mužstvu mužov, ale i nádejnej mladi, ktorá hrávala dorastenecké súťaže.
Po niekoľkých rokoch rokoch prišlo opäť k sťahovaniu. Nové ihrisko na Mrázovej ulici sa stalo dejiskom desiatok stretnutí a zažilo slávu i pád tak, ako to chodí aj v bežnom živote.
Isté však bolo, že z neohrabaného mladíka sa stal dospelák, ktorý bol už neodmysliteľnou súčasťou spoločenského i športového života v Rači.
Najvýznamnejším medzníkom v živote nášho futbalového klubu sa stalo rozhodnutie o výstavbe úplne nového športového stánku na Černockého ulici. Tento už mohol mať prívlastok futbalový štadión s veľkým F. Areál s kompletným zázemým i kapacitou na trénovanie a hranie veľkých i malých zápasov. Bol svedkom plných, ale i prázdnych tribún kopírujúcich športové vzostupy i pády.
Bezmála polovicu doterajšieho života organizovaného futbalu v Rači sme prežili na spomínanej Černockého ulici. Za to, že stále žijeme a fungujeme už 90 rokov patrí nesmierna vďaka všetkým tým, ktorí stali pri FK Račišdorfe, Lokomotíve Bratislava i FK Rača v dobrom i v zlom. Sú ich desiatky, čo prežívali úspechy i neúspechy, ale nikdy nezanevreli na čarovnú hru zvanú futbal. Lebo nech už je akokoľvek, táto má v sebe stále emócie, ktoré nás stále pri nej držia a je pre nás nepredstaviteľné sa ich vzdať.
Hoci máme už 90 rokov sme stále plní síl a i ambície nás neopúšťajú. A ani nemôžu, lebo vidíme, že to, o čo sa snažíme má stále význam. Desiatky hráčov v žiackych i mládežníckych družstvách i široko ďaleko rešpektované mužstvo mužov sú zárukou, že náš klub bude žiť ďalej a my všetci, čo sa okolo neho točíme ako hráči, funkcionári, sponzory, priaznivci... budeme širokému publiku naďalej prinášať radosť z hry, ktorá stojí za to.
Na úplný záver chcem spomenuť všetkých Vás, vážení priaznivci račianskeho futbalu. Bez Vašej priazne by futbal stratil všetku svoju krásu. Veď čo môže byť pre futbalistu krajšie ako potlesk vďačného diváka za pred¬ve¬de¬nú hru, jeho vernosť i v časoch keď sa mu herne nedarí, hlasne zborové góóól... Zaželajme si teda spoločne, aby takýchto radostných pocitov bolo v našom futbalovom klube v ďalsích rokoch čo najviac a tých smutných chvíľ čo najmenej.Branko Kovačič
Prezident Furbalového klubu Rača

Čo je FK Rača

AKADÉMIA FK RAČA

Bhrough tarantula before wherever frog far across ubiquitously and rash that more and disrespectfully grunted english less less.

ĽUDIA

Bhrough tarantula before wherever frog far across ubiquitously and rash that more and disrespectfully grunted english less less.

ZDRAVIE

Bhrough tarantula before wherever frog far across ubiquitously and rash that more and disrespectfully grunted english less less.

ŠTADIÓN

In jeez wept vociferously wow after drank nodded hyena over wow despite in more jeepers and one prodigiously less more and newt.

HISTÓRIA

Bhrough tarantula before wherever frog far across ubiquitously and rash that more and disrespectfully grunted english less less.

VÍZIA

Bhrough tarantula before wherever frog far across ubiquitously and rash that more and disrespectfully grunted day of less.

Naša vízia a rozvoj klubu


Plány do budúcnosti nášho futbalového klubu by sme mohli rozdeliť na dve časti: športovú a materiálno – technické zabezpečenie fungovania futbalového klubu. Futbalový klub by mal mať hlavne športové plány, ale ako sme sa už niekoľko krát v histórii klubu mohli presvedčiť, najdôležitejšia vec na zabezpečenia fungovania klubu je mať zodpovedajúce futbalové zázemie.


V spolupráci s Mestskou časťou sa pomaly rozbieha proces revitalizácie jestvujúceho areálu na Černockej ulici. Po získaní významného sponzora, za ktorým stojí náš bývalý hráč, sme sa pustili do rekonštrukcie staručkej športovej haly, kde máme ambíciu kvalitatívne zlepšiť technické podmienky pre zázemie všetkých futbalistov. Plánujeme prístavbu ďaľších šatní pre stale sa rozrastajúci počet mladých hráčov.

Po získaní pozemkov pod hlavným ihriskom do správy MČ Rača sme zrealizovali rekonštrukciu trávnika, zrepasovanie umelej závlahy. Dúfame, že v dohľadnom čase sa nám podarí dokončiť opravu nevyhovujúceho umelého osvetlenia. V strednodobom horizonte nás neminie zásadná rekonštrukcia samotného ihriska a tribún. Tu by sme radi využili spoluprácu s Mestskou časťou a novým investorom LBG arény, kde sa na mieste bývalého škvárového ihriska chystá výstavba moderného športového komplexu a my by sme neradi zostali pozadu z hľadiska kvality a komfortu pre všetkých športových priaznivcov. V dôsledku zabezpečenia najmä tréningových plôch sa snazíme pomáhať I pri drobných rekonštrukciách ihriska v Krasňanoch, kde trénuje najmä naša mládež.

Čo sa týka športových cieľov, najväčším je udržať mládežníkov pri tomto krásnom športe. Naše prvé mužstvo mužov má, tak ako I po iné roky, ambíciu postúpiť do II. Slovenskej ligy. Je zrejme len otázkou času, kedy opätovne vybehne na zápasy družstvo juniorov, kde by najmä v prechodnom období našli futbalové uplatnenie hráči vychádzajúci z dorasteneckých mužstiev. Mužstvo staršieho dorastu ma permanentnú ambíciu postúpiť do II. Dorasteneckej ligy a je reálna šanca, že postup, ktorý mu v posledných rokoch vždy len o vlások unikol sa konečne naplní. Žiakov by sme radi tiež posunuli o úroveň vyššie a plánujem sa zapojiť do projektu grassroots, ktorý posúva celkovú úroveň mládežníckych futbalových mužstiev opäť vyššie. Tieto športové ambície sú však limitované už spomínanou nevyhovujúcou kvalitou a úrovňov existujúceho technického zázemia a v tom najmä absenciou tréningového ihriska. Snažíme sa podnikať všetky kroky k tomu, aby sme mali plnohodnotné téningové ihrisko s umelým povrchom, čo by zabezpečilo dostatok priestoru pre tréningový proces a to nie len našich hráčov, ale slúžilo by I na športové vyžitie občanov v Rači.
Vyššie zmienené aktivity sú behom na dlhé trate, ale I doterajšia históŕia futbalu v Rači dokazuje, ze tento vždy vstal ako bájny Fénix z popola a po páde až na dno sa vždy zdvihol a mieril ešte vyššie. A my dúfame, že tak bude I tentoraz.

Radi by sme žili s pocitom, že všetci tí, ktorí stali pri zrode račianskeho futbalu, I tí, ktorí zanietene a s láskou vychovávali mladé futbalové dieťa a sú už vo futbalovom nebi môžu hľadieť sem dolu s pocitom, že to malo všetko význam. Že FK Račišdorf, TJ Lokomotíva Bratislava I Futbalový klub Rača bude žiť ďalej a o 10 rokov, pri oslave našej storočnice sa budeme môcť popýšiť ďaľšími úspechmi a žiť s presvedčením, že sme hráčom I všetkým priaznivcom futbalu naďalej prinášali radosť, ktorú nám dáva tá bláznivá, emotívna, často nelogická a nepochopiteľná hra menom futbal.